Yeni doğan ağız bakımı nasıl yapılır?

Her bebeğin ilk dişinin çıkma zamanı farklı olabilmekle beraber genellikle 6. aydan itibaren ön kesici dişler kendini göstermeye başlar. 6. ay ile 24.-30. aylar arasında ise 10 üstte 10 altta olmak üzere toplam 20 süt dişi dizilimi tamamlanır. Bebekler 3 yaşına geldiğinde tüm süt dişlerinin çıkmış olması beklenir. Süt dişlerinin aralarının açık olması normaldir. Bunun nedeni yerlerine gelecek daimi dişlere yer sağlamaktır.

Yeni doğan ağız bakımı ne zaman başlar?

Yeni doğanlar için ağız bakımı ilk dişler kendini diş etinde belli etmeye başladığı zaman önem kazanır. 3. aydan itibaren bebeğinizin diş etini yumuşak, ıslak ve temiz bir tülbent ile veya ıslatılmış gazlı bez ile hafifçe silmeye başlayabilirsiniz. Günün ilk ve son emzirmesinden sonra bu işlemi yapmanız bebeğinizin ağız bakımı rutininin en baştan düzenli oturmasına yardımcı olur. 6 ay ile 12 ay arasında bebeğinizi ilk diş muayenesine götürmeniz tavsiye edilmektedir. Bu konuda mutlaka bir pedodontist ile görüşmeniz gerekir.

Bebeklerin dişi çıkınca ne yapmak gerekir?

Diş çıkarma diş etinin gelen dişler ile açılma sürecidir. Bu süreçte bebeğinizi diş etlerini birbirine sürterken bulabilirsiniz. Bu bebeğinizin normal bir refleksidir ve endişelenmenizi gerektirmez. Diş çıkarma boyunca da tülbent veya gazlı bez ile bebeğinizin dişlerini günde iki kez mutlaka temizlemeniz ve yumuşakça dairesel hareketler ile ovalamanız hem temizlik hem de diş eti kaşınmasının azaltmak için oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğinizin eline yıkanmış ve buzdolabında beklemiş soğuk ve sert sebzeler (havuç, kereviz sapı gibi) vererek hem ağrısını hem kaşıntısını azaltabilirsiniz. Bu yiyecekleri bebeğinizin eline verdiğinizde yanında durmanız gerekir.

Dişlerin biraz daha çıkmasıyla beraber 0-3 yaş için tasarlanmış bebek diş fırçaları ile bebeğinizin ağzını su ile nazikçe ve dairesel hareketler ile fırçalayabilirsiniz. Bu noktada bebeğiniz ağzına diş fırçası sokmak istemiyorsa yine tülbent veya gazlı bez kullanmaya devam edip birkaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz. Yine sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez fırçalama yapabilirsiniz. 1 yaşından sonra olabildiğince gece emzirmesinden uzaklaşmanız ve yatmadan bebeğinizin ağız bakımını yapmanız gerekir.

Bebeğiniz 3 yaşına geldiğinde bebekler için tasarlanmış yutulabilir diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun öncesinde diş macunu kullanmanız önerilmez, su ile fırçalama veya silme yeterlidir. Fırçalama işleminin kendisinin macundan daha çok etkili bir temizleme olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerin süt dişleri çürür mü?

Süt dişlerinde de çürük oluşabilir. Lekelenme ve lekelenen bölgelerin kırılıp dökülmesi gözlenir ve buna biberon çürüğü de denir. Gece ağızda biberonla uyuma alışkanlığı, süte eklenen bal, pekmez gibi yiyecekler, ağlayan bebeklere emziğin yine bal, pekmez, reçel gibi yiyeceklere batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başlıca sebepleridir. Bebeklerde çürük oluştuğunda tedavisi çok zor olmakla beraber çürük dişin çekilmesi gerekebilir. Aksi halde çürük iltihaplanma ve ağrı yapabilir. Bu da bebeğin beslenmesinin bozulmasına yol açar. Öte yandan normalin öncesinde süt dişinin çekilmesi bebekte konuşma problemi yaratabilir. Bu sebeple bebeğin ağzını ve dişlerini her gün kontrol etmek, herhangi bir çürümeyi önden fark edip tedbir almak oldukça önemlidir.

Bebeklerin dişlerinde lekelenme ve çürük olunca ne yapılmalı?

  1. Eğer varsa gece biberonla uyuma alışkanlığını emzik ile değiştirmeye çalışın.
  2. Gece yatmadan iyice beslendiğinden emin olun ki gece uyanıp beslenmek istemesin.
  3. Biberondaki sütü veya emziği bal, pekmez, reçel gibi yiyeceklerle tatlandırmayın.
  4. 1 yaşından itibaren beslendikten sonra ufak ufak su içirip ağzının temizlenmesini sağlayın.
  5. Gece ve sabah beslenmeleri sonrası mutlaka yumuşakça ağız temizliği yapın.

Kategori: